Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Teknik Bilgiler

Pek çok alanda olduğu gibi futbol dalında da sporcuları bireysel olarak takımların alt yapılarına ve çeşitli müsabakalara hazırlayan kuruluşumuz, bu alanda İstanbul ve İzmit’in en başarılı spor kulüpleri arasında yer almaktadır. Tecrübeli ve her biri kendi kulvarında akademik kariyer yapmış antrenörleri ile ülkenin en modern spor komplekslerinde sporcu ve beden eğitimi öğretmeni, antrenör, spor yöneticisi ve hakem yetiştiren kuruluşumuz her yıl yüzlerce güçlü sporcu adayını ülkemize kazandırır. En çok ilgi gören ve kitleleri peşinden sürükleyen futbol alanında da önemli başarılara imza atan ve sporcuları hedeflerine ulaştıran kulübümüz, en iyisi için sürekli kendini yenileyen ve başarı ivmesi hızla yükselen bir çizgiye sahiptir. İsterseniz futbola önce teknik bilgilere bir göz atarak başlayalım. Nedir Futboldaki teknik bilgiler?

Ayaküstü Vuruş; Ayağın üst iç tarafı ile çapraz ve yay şekli alınarak vurulan tekniğe verilen addır. Korner atışlarında, uzun mesafeli paslaşmalarda ve serbest atışlarda uygulanan bir tekniktir.

Ayakdışı Üst Vuruş; Serbest atış kullanma veya uzun mesafeli paslaşmalarda kullanılan bir diğer yöntemdir. Topa ayağın üst iç yanı ile vuruluyor olması nedeni ile bu ismi almıştır. Bu teknik de ayak bileği mümkün olduğunca sabit ve içe dönük, ayak ise gergin vaziyettedir.

Şut; Futbol da gole götüren en önemli vuruş tekniklerinden bir tanesidir ve yoğun bir beceri gerektirir. Golle sonuçlanan bir skor için sut atmak en çok istenen ve gerekli görülen bir futbol tekniğidir. Hem isabetli hem de sert olması en büyük avantajdır.

Rövaşata; Futbolun belki de en estetik ve göz alıcı vuruş tekniklerinden bir tanesidir. Her iki ayağın da yerden kesilerek topa vurma ve başın üzerinden aşırılarak pas verme yada gol atma taktiğidir. Bu pozisyon makaslama yöntemi ile gerçekleştirir yumuşak bir düşüş için her iki elden yardım alınarak saha zemini kullanılır. Pas; bir takım olabilmenin ve mutlak sonuca ulaşmanın en önemli kurallarından ve uygulanan taktikleri içerisinde yer alır paslaşma. Ayak içi ve ayak dışı paslaşma olmak üzere iki şekilde gerçekleştirilir.

Kafa Vuruşu; Beceri gerektiren ve her futbolcuda bulunması gereken bir futbol tekniğidir. İsminden de anlaşılacağı üzere gelen topları kafa ile karşılama ve pas verme prensibine dayanır. Yüksekten gelen topları en iyi karşılama yöntemidir. Bunda en önemli kural gelen topa alın ile vurulmasıdır. Son derece hassas ve riske açık bir bölge olan beyni koruyabilmek için boyun sıkı tutulmalı, kollar iki yana açılarak kuvvet ve destek alınmalı, ileriye doğru bir hamle ile alınla karşılanmalıdır.

Taç atşı; Topun yan oyun alanından çizgi dışına çıktığı durumlarda karşı tarafın oyuncularından bir tanesinin topu tekrar oyuna atması tekniğidir. Topu yerden her iki elle sıkıca kavrayıp başın üstünden sahaya atılması nedeni ile bu ismi alır. Durarak ve koşarak olmak üzere iki şekilde atış kullanılır.

Kaleci Tekniği: Futbol müsabakalarında ceza alanı içerisinde topa el ile müdahale edebilen ve oynayabilen tek oyuncudur. Görevi karşı takımın oyuncularından gelen topların kaleye girmesine engel olmaktır.